Czy wiesz że...

Hodowla

04.10.2012,

Hodowla koni - czyli kilka podstawowych informacji

  Kategoria: Hodowla
źródło:...

Ile trwa ciąża u klaczy, co to jest dojrzałość hodowlana i kiedy źrebię może rozpocząć samodzielne życie - czyli podstawowe informacje o hodowli koni.

Wiele osób często zastanawia się kiedy tak naprawdę można mówić o hodowli koni. Współcześnie hodowla koni w porównaniu z hodowlami innych gatunków zwierząt jest bardzo trudna i kosztowna. Na początku warto przyswoić sobie kilka najważniejszych pojęć i informacji dotyczących hodowli koni. Koń to zwierzę późno dojrzewające, aby można było go rozmnażać musi osiągnąć pewien pułap wiekowy. Wcześniej należy jednak przyswoić sobie trzy pojęcia ważne nie tylko w hodowli koni ale wszystkich zwierząt. Po pierwsze trzeba zrozumieć czym jest dojrzałość płciowa, po drugie czym jest dojrzałość hodowlana a po trzecie czym jest dojrzałość rozpłodowa.

 

Zacznijmy więc od początku, dojrzałość płciowa to nic innego jak wiek zwierzęcia w którym gonady zaczynają produkować komórki płciowe zdolne do zapłodnienia. U samców jest to okres pierwszej kopulacji z wydaleniem pierwszych plemników a u samic zapoczątkowanie cykli rujowych z komórkami jajowymi, z objawami rui.

 

Dojrzałość hodowlana to przydatność do rozrodów w aspekcie wymogów hodowlanych, i produkcyjnych uzależniona jest od: rasy, uwarunkowań genetycznych, żywienia, utrzymania, stanu zdrowia, prawidłowego rozwoju anatomicznego.

 

Natomiast dojrzałość rozpłodowa to wiek zwierzęcia w którym może rozpocząć rozpłód bez ryzyka zaburzeń rozwoju i wydajności.

Konie osiągają dojrzałość płciową średnio w 12 miesiącu życia jednak należy podkreślić ze jest to wartość średnia. Przyjmuje się że konie gorącokrwiste osiągają swoją dojrzałość płciową między 10-18 miesiącem życia podobnie jak konie zimnokrwiste.

Dojrzałość hodowlana u koni przypada średnio na 3 rok życia, jednak jak podają różne źródła konie gorącokrwiste osiągają je w 2-3 roku życia a zimnokrwiste 4-5 roku życia.

 

Ciąża u klaczy trwa średnio ok 330dni, tutaj również długość waha się między 328-345dni. Przy okazji warto również zapamiętać i przyswoić sobie inne wielkości m.in.

 

  • Długość rui u klaczy : 3-9 dni średnio 5 (zależy od rasy konia)
  • Czas owulacji : 24-48h przed końcem rui najczęściej między 16-8 rano.
  • Optymalny czas inseminacji/krycia to : 6-12 h przed owulacją ewentualnie jak najszybciej po owulacji stąd konieczność badania USG jajników co 4-6h.
  • Cykl rujowy  trwa: 27dni

W hodowli koni ważne jest również aby pamiętać że konie to zwierzęta sezonowo poliestralne czyli sezon rozrodczy przypada na późną wiosnę i lato czyli w dzień świetlny(wtedy gdy dni są najdłuższe) i to właśnie ten okres jest najlepszym okresem do krycia klaczy.

 

Rozpoznanie rui u klaczy w większości wypadków nie jest zbyt trudne, najczęściej objawy są na tyle widoczne że nie sposób ich nie zauważyć. Klacz w tym okresie staje się bardziej pobudzona, często rży, oddaje częściej mocz w małych ilościach.

 

Podczas ciąży klaczy ważne jest odpowiednie żywienie, oraz przygotowanie zbilansowanej diety. Nie powinno zabraknąć witamin i minerałów czyli kluczowych składników biorących udział w prawidłowym rozwoju płodu.

 

W oczekiwaniu na poród ważne jest przygotowanie odpowiedniego miejsca dla klaczy, boks musi być przestronny, ale najważniejsze jest to że musi być czysty. Ważne jest więc aby na kilka dni przed planowanym porodem wyrzucić obornik, i pościelić w boksie sporo świeżej i suchej słomy. Po urodzeniu źrebaka należy zdezynfekować pępowinę oraz dopilnować by napił się pierwszego mleka matki nazywanego siarą. To właśnie w siarze zawarte są niezbędne składniki które dostarczają źrebakowi substancji odpowiedzialnych za wytworzenie układu immunologicznego (odpornościowego).Klacz powinna karmić źrebię do 6 miesiąca życia, potem powinno nastąpić oddzielenie do osobnych boksów.

Szukaj w serwisie

Znajdź nas na Facebooku

© 2012 Horse24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.