Czy wiesz że...

Żywienie

29.04.2015, Autor: Anna Kacprzyk

Naoliwić od środka czyli zalety stosowania olejów roślinnych w żywieniu konia

  Kategoria: Żywienie

Oleje roślinne jako dodatek w diecie konia

Oleje roślinne to wartościowy dodatek do posiłku naszego konia. Jednak aby je stosować należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

·         Olej powinno się odpowiednio dawkować- nadmiar nie zostanie przez konia strawiony( co wynika z budowy układu pokarmowego tych zwierząt). Doskonale pasuje tu zasada ,,co za dużo, to niezdrowo”. Lepiej więc podać olej trzy razy dziennie a mniejszymi porcjami,

·         Wybrane przez nas oleje powinny być naturalne, tłoczone na zimno,

·         Nie podajemy oleju  koniom ochwaconym,

·         Zrezygnujmy z podawania oleju zwierzętom, które mało pracują, dużo czasu spędzają na pastwisku.

 

Szczególnie polecanymi olejami w żywieniu koni są: lniany, słonecznikowy, krokoszowy oraz niewielkie ilości oliwy z oliwek.

 

Oleje powinny być składnikiem diety zwierząt, które dużo pracują, są osłabione. Wynika to z faktu, że oleje roślinne zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które dają siłę fizyczną. Co więcej wpływają one na wzrost witalności, wzmacniają mięśnie. Oleje przyczyniają się również na wzrost masy ciała źrebiąt. Mają pozytywny wpływ na wygląd skóry oraz sierści.

W olejach znajdziemy cenne witaminy: A, E, B.

Każda z nich ma  korzystne działanie na organizm naszego pupila: witamina E odpowiada za regenerację organów, chroni przed szkodliwym działaniem środowiska, witamina A odpowiada za wygląd skóry a także za procesy widzenia, witamina B Wzmacnia układ nerwowy, kopyta, sierść.

 

Szukaj w serwisie

Znajdź nas na Facebooku

© 2012 Horse24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.