Czy wiesz że...

Czy wiesz ze araby mają odmienną budowę niż reszta koni?

Gdy przeciętny koń ma 18 kręgów piersiowych, koń arabski ma ich tylko 17.

Zdrowie

02.05.2015, Autor: Anna Kacprzyk

Co mówi koń gdy zaczyna chorować ?

  Kategoria: Zdrowie

Pierwsze oznaki choroby u konia

Konie nie potrafią nam niestety powiedzieć( a może my nie potrafimy ich wysłuchać) co dokładnie je boli, od kiedy oraz jak możemy im pomóc. Jednak zwykle pokazują nam, że coś dzieje się. To tak jak przed jazdą dają sygnał, że sprzęt nie jest dobrze dla nich dobrany tak podczas pojawiającego się bólu demonstrują to. Dlatego też obserwacja konia pomaga nam zdiagnozować ból, pozwala na szybsze działanie a tym samym na sprawniejsze udzielenie pomocy i pokonanie problemu.

Właściciel, jeździec, stajenny, ktoś kto zajmuje się koniem może wychwycić zachowania niepokojące, które świadczą o wystąpieniu choroby.

To co powinno nas zaniepokoić to:

Brak apetytu, niedojedzone( bądź w ogóle nie tknięte przez konia porcje jedzenia)- konie pobierają pokarm małymi porcjami przez całą dobę, więc niechęć do spożywania jest łatwo zauważalna;

Koń jest osowiały, apatyczny, niechętny do wyjścia z boksu, pokłada się;

Koń jest nadmiernie pobudzony;

Koń kuleje;

Występują opuchlizna, rana, nienaturalne zgrubienia;

Koń ucieka od dotyku, wygina się podczas dotyku.

Takie objawy są niepokojące, więc warto zmierzyć zwierzęciu temperaturę, tętno, liczbę oddechów, czas kapilarny. Najpewniej jest jednak skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania dokładniejszej diagnozy. Nie wolno zaprzestawać dalszych obserwacji.

Szukaj w serwisie

Znajdź nas na Facebooku

© 2012 Horse24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.