Czy wiesz że...

Najmniejszy koń na świecie

Czy wiesz jaki jest najmniejszy koń na świecie?

Pielęgnacja

29.10.2012,

Kiedy ma sens golenie konia?

  Kategoria: Pielęgnacja
źrodło:...

Czy warto golić konia i dlaczego naprawdę powinno się to robić.

Koń podobnie jak inne zwierzęta żyjące, został obdarzony przez matkę naturę zegarem biologicznym, wytyczającym pewne prawidłowości. Niewątpliwie jedną z nich jest zmiana sierści zarówno z tej zimowej na letnią jak i letniej na zimową. Końcem października większość koni posiada już zimową pokrywę włosową która chroni je przed nadchodzącym zimnem oraz wilgocią. Oczywiście zimowy kożuch jest dobry szczególnie dla koni które często przebywają na zewnątrz i które mogą doświadczać uroków zimy w sposób bezpośredni.

 

Nie wątpliwie jednak obraz stojących w zawieruchę zimową koni odchodzi w zapomnienie, a wiele stajni europejskich a także coraz częściej polskich decyduje się zimą na utrzymanie koni w systemie stajennym. System ten szczególnie obowiązuje w stajniach sportowych, gdzie konie goli się ze względu na intensywne treningi. Długa i gęsta sierść w przypadku koni sportowych, może być nie tylko dla niech zbędna ale wręcz niekorzystna. Gruba pokrywa sprawia że zwierzęta te zbyt szybko się przegrzewają powodując dyskomfort w pracy, wolniejsze suszenie, możliwość utraty kondycji, trudniejsze utrzymanie w czystości a także gorsze rozgrzewanie przed treningiem. Wbrew pozorom jednak to właśnie ogolone zwierzęta wymagają większej opieki i nakładów finansowych ze względu na przynajmniej jeszcze dwukrotne powtórzenie zabiegu golenia w okresie zimowym oraz zakup odpowiednich derek.

 

Golenie konia musi być więc naprawdę przemyślane, przeanalizowane, i podparte sensownymi argumentami. Ogolony koń ma sens wówczas wtedy kiedy to ogolenie jest naprawdę konieczne. Poddawanie go takim zabiegom wyłącznie z powodu lepszego wyglądu czy własnej wygody w czyszczeniu zimą jest raczej zachowaniem samolubnym, zwłaszcza jeżeli jest to koń wychodzący często na zewnątrz.

Szukaj w serwisie

Znajdź nas na Facebooku

© 2012 Horse24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.