Czy wiesz że...

Pielęgnacja

05.07.2012,

Pielegnacja ogona

Jak prawidłowo dbać o koński ogon by zawsze wyglądał zdrowo i lśniąco.

Na wygląd pięknego końskiego ogona składa się wiele czynników takich jak stan zdrowia konia, uwarunkowania genetyczne czy częstotliwość pielęgnacji. Nie wszyscy wiedzą jednak że zła pielęgnacja może przyczyniać się do utraty większej ilości włosia, powstawania kołtunów czy zahamowania wzrostu. O czym więc warto wiedzieć:

  • Szczotka – Powinna być przeznaczona do rozczesywania grzywy i ogona, wiele osób używa do tego celu zwykłego iglaka który wyrywa mnóstwo zdrowych włosów i jest to dużym błędem. Czesząc ogon należy pamiętać by trzymać go powyżej miejsca które rozczesujemy a przed użyciem szczotki delikatnie porozplatać go palcami.  
  • Kosmetyki   – W sklepach jeździeckich można znaleźć mnóstwo kosmetyków do pielęgnacji grzywy i ogona, warto przed zakupem popytać wśród znajomych lub poszukać informacji na forach który warto wybrać. Warto zaopatrzyć się w taki kosmetyk ponieważ nie tylko ułatwia on rozczesywanie ale chroni również przed kurzem, nabłyszcza, a nawet odżywia włos.
  • Mycie na mokro – Często zdarza się że pielęgnacja kosmetykami na „sucho” nie jest wystarczająco skuteczna i niezbędne jest umycia ogona wodą i szamponem. Warto pamiętać że przed myciem należy ogon delikatnie rozczesać gdyż woda może go dodatkowo zakołtunić.
  • Podcinanie – Wiele osób uważa ten zabieg za zbędny jednak podobnie jak u ludzi podcinanie polepsza wzrost włosów a także nadaje im zdrowszy wygląd.
  • Żywienie – Jeżeli chcemy by ogon naszego konia był gęsty i lśniący musimy również zadbać o to od środka. Pomóc mogą m.in. biotyna, witamina A czy siemię lniane.

Szukaj w serwisie

Znajdź nas na Facebooku

© 2012 Horse24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.