Czy wiesz że...

Zdrowie

10.01.2013,

Trochę dokładniej o końskich pasożytach cz. I

  Kategoria: Zdrowie
Trochę dokładniej o końskich...

Co mogą powodować końskie pasożyty i co jeszcze powinniśmy o nich wiedzieć.

Wśród wielu hodowców i właścicieli koni krąży przekonanie że konia odrobaczać nie trzeba lub wystarczy robić to raz na jakiś czas, co w praktyce oznacza raz na rok albo i dwa lata. Pasożyty nie tylko wpływają na ogólny stan zdrowia konia ale również powodują wiele różnych groźnych dla niego chorób.

 

Podział pasożytów

Pasożyty wewnętrzne : najczęściej osiedlają się w różnych częściach ciała żywiciela (narządy wewnętrzne, tkanki lub komórki) Do typowych przedstawicieli zalicza się : przywry, tasiemce, nicienie, pierwotniaki i inne. Ze względu na okres pasożytniczego trybu życia w czasie ontogenezy* pasożyty dzieli się na dwie grupy : pasożyty stałe i czasowe.

Pasożyty stałe w odróżnieniu od czasowych spędzają całe swoje życie w ciele jednego żywiciela za przykład mogą posłużyć tu np.: wszy, wszoły czy świerzbowiec. Pasożyty te muszą bytować na ciele swojego żywiciela gdyż przebywanie poza jego obszarem dłuższy czas powoduje ich śmierć.

Pasożyty czasowe bytują samodzielnie w środowisku zewnętrznym i napadają na żywiciela tylko co pewien czas.

 

Pasożyty dzieli się również ze względu na ich szkodliwość wyróżnia się m.in. :

·         Odjadanie żywiciela : czyli żywienie jego tkankami, sokami oraz przerobionym pokarmem.

·         Działanie mechaniczne : pasożyty ranią tkanki żywiciela przez wędrówki larw

·         Działanie trujące : pasożyty wydalają produkty swojej materii powodując ciężkie zaburzenia natury ogólnej

·         Działanie uczulające : pasożyty wywołują obrzęki, wysypki, zaczerwienienia czy świąd.

 

Setarioza

Jednym z przykładów groźnego dla zdrowia pasożyta jest Setraia Equina bytująca w jamach ciała, między blaszkami opon mózgowych, mosznie oraz przedniej komorze oka.

Pasożyt ten osiąga długość do 12cm a do pełnego cyklu rozwojowego potrzebuje żywiciela pośredniego komara. Larwy setari zwane mikrofilariami krążą we krwi obwodowej konia i dostają się do organizmu komara podczas ssania krwi. W mięśniach tułowia komara linieją dwukrotnie osiągając stadium inwazyjne podczas którego przemieszczają się do ssawki komara. Komar podczas ssania krwi u innego konia przenosi setarię do jego organizmu.

Objawy setariozy:

Migrujące larwy w mózgu lub rdzeniu kręgowym powodują zapalenie mózgu i rdzenia, niekiedy nawet są przyczyną niedowładu lub całkowitego porażenia kończyn.

Umiejscowione larwy w worku osierdziowym powodują zaburzenia pracy serca a mikrofilarioza oczu jest przyczyną światłowstrętu, łzotoku, zmętnienia rogówki czy ślepoty. Pasożyty przebywające w mosznie powodują obrzęk i problemy w poruszaniu się.

Leczenie : Inwermektyna i oksfendazol.

·          

Szukaj w serwisie

Znajdź nas na Facebooku

© 2012 Horse24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.