Czy wiesz że...

Czy wiesz ze araby mają odmienną budowę niż reszta koni?

Gdy przeciętny koń ma 18 kręgów piersiowych, koń arabski ma ich tylko 17.

Zdrowie

25.06.2013,

System obronny układu oddechowego u konia

  Kategoria: Zdrowie
System obronny układu...

O czym może świadczyć kaszel konia lub nadmierna wydzielina z nosa

Konie posiadają wiele mechanizmów obronnych które nie dopuszczają szkodliwych czynników  do organizmu. Jednym z takich mechanizmów jest układ oddechowy konia który od nozdrzy po pęcherzyki płucne ma bezpośredni kontakt z otaczającym go powietrzem. Stymulacja organizmu do uruchomienia mechanizmów obronnych następuje najczęściej przez patogenne mikroorganizmy, składniki kurzu, szkodliwe substancje gazowe a nawet większe ciała obce.

 

Kaszel – spowodowany jest pobudzeniem receptorów znajdujących się w krtani, tchawicy, oskrzelach a także pęcherzykach płucnych. Jego zadaniem jest usuwanie nadmiaru wydzieliny w oskrzelach oraz ciał obcych.

 

Skurcz krtani – wywoływany jest pobudzeniem receptorów znajdujących się w krtani, tachwicy, oskrzelach i pęcherzykach płucnych. Uniemożliwia on wtargnięcie czynników szkodliwych do dolnych odcinków układu oddechowego.

 

Parskanie – usuwanie wydzieliny z nosa

 

Śluz – zapewnia ochronę przed bezpośrednim kontaktem patogenów z nabłonkiem błony śluzowej, umożliwia transport do gardła lub do jamy nosowej wydzieliny z dolnych dróg oddechowych. Bierze również udział w eliminacji patogenów docierających do układu oddechowego. Zwiększona produkcja śluzu związana jest najczęściej z pobudzeniem receptorów dróg oddechowych. Wraz ze śluzem usuwane są również makrofagi i neutrofile. 

 

 

źródło: 

Choroby układu oddechowego u koni - J.Sikora 

Szukaj w serwisie

Znajdź nas na Facebooku

© 2012 Horse24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.