Konie posiadają wiele mechanizmów obronnych które nie dopuszczają szkodliwych czynników do organizmu. Jednym z takich mechanizmów jest układ oddechowy konia który od nozdrzy po pęcherzyki płucne ma bezpośredni kontakt z otaczającym go powietrzem. Stymulacja organizmu do uruchomienia mechanizmów obronnych następuje najczęściej przez patogenne mikroorganizmy, składniki kurzu, szkodliwe substancje gazowe a nawet większe ciała obce.
Kaszel – spowodowany jest pobudzeniem receptorów znajdujących się w krtani, tchawicy, oskrzelach a także pęcherzykach płucnych. Jego zadaniem jest usuwanie nadmiaru wydzieliny w oskrzelach oraz ciał obcych.
Skurcz krtani – wywoływany jest pobudzeniem receptorów znajdujących się w krtani, tachwicy, oskrzelach i pęcherzykach płucnych. Uniemożliwia on wtargnięcie czynników szkodliwych do dolnych odcinków układu oddechowego.
Parskanie – usuwanie wydzieliny z nosa
Śluz – zapewnia ochronę przed bezpośrednim kontaktem patogenów z nabłonkiem błony śluzowej, umożliwia transport do gardła lub do jamy nosowej wydzieliny z dolnych dróg oddechowych. Bierze również udział w eliminacji patogenów docierających do układu oddechowego. Zwiększona produkcja śluzu związana jest najczęściej z pobudzeniem receptorów dróg oddechowych. Wraz ze śluzem usuwane są również makrofagi i neutrofile.
źródło:
Choroby układu oddechowego u koni - J.Sikora