Czy wiesz że...

Zdrowie

28.06.2013,

S O S dla końskich nóg

  Kategoria: Zdrowie

Jak dbać o końskie nogi

Każdy koniarz powinien dbać w szczególny sposób o końskie nogi. Ich stan i dobre samopoczucie wpływa na długość użytkową wierzchowców. Poniżej przedstawiamy kilka sposób na pielęgnacje końskich stawów i ścięgien.

 

Okłady

Na różnego rodzaju świeże opuchlizny najlepsze są zawsze zimne okłady, ciepłe stosujemy zazwyczaj przy długo utrzymujących się obrzmieniach. Aby polepszyć krążenie końskich nóg warto stosować polewanie naprzemiennie lub najpierw chłodzić a potem grzać wcierkami.

 

Zapobieganie opojom

Opoje to inaczej zgrubienia występujące w okolicy stawów, powstające na skutek nadmiernej produkcji mazi stawowej. Są one zazwyczaj nie groźnym defektem, jednak w miarę możliwości należy je eliminować. Najlepszym sposobem zapobiegającym opojom jest zimny okład przymocowany wełnianym bandażem nałożony tuż po jeździe i zostawiony na nodze no wyschnięcia. Jeżeli opoje już się pojawiły warto dodatkowo po okładzie masować konia gąbką namoczoną w wodzie 12-15 stopni  a następnie wytrzeć nogę do sucha. W walce z opojami pomaga także większa ilość swobodnego ruchu. 

Szukaj w serwisie

Znajdź nas na Facebooku

© 2012 Horse24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.