Wśród końskich chorób są te mniej lub bardziej znane. Pod nazwą norzyca kryje się ropowica kłębu( w starszych źródłach znajdziemy także nazwę odsednienie kłębu). Choroba ta wynika przede wszystkim z użytkowania źle dobranego sprzętu bądź też z nieprawidłowego siodłania i zaprzęgania koni.
Wraz z pojawieniem się norzycy na kłębie powstają otarcia skóry, wskutek czego dość szybko powstają ropne zapalenia kłębu. Gromadzona ropa przenika również do tkanek niżej położonych. Na samym kłębie powstaje obrzęk, który podczas dotyku jest ciepły oraz bolesny dla konia. Występuje podwyższenie temperatury ciała konia, koń zaś ( jak przy wielu schorzeniach) smutnieje, traci apetyt, wykazuje niechęć podczas siodłania.
Konia, u którego dostrzegamy takie objawy należy odstawić od pracy oraz skonsultować się z lekarzem weterynarii( bardzo ważne jest tempo naszych działań, aby szybko zmniejszyć ból oraz podjąć odpowiednie działania).
Pamiętajmy o dokładnym dobraniu sprzętu. A także o tym, że na koń zmienia się i siodło, które było dobre pół roku temu może być już nieodpowiednim.