Masaż jest częstym działaniem podejmowanym podczas trwania rehabilitacji. Przy pomocy rąk i palców możemy poprawić krążenie i usunąć sztywność mięśni oraz ból. Masaż stosowany regularnie może przynieść olbrzymie rezultaty w leczeniu.
Jest także stosowany w medycynie weterynaryjnej, coraz to więcej właścicieli poszukuje specjalistów w tej dziedzinie by pomogli pupilom.
Na masaż ręczny składa się kilka technik: głaskanie, ugniatanie, rolowanie skóry, pocieranie.
Głaskanie stosowane jest zwykle na początku i końcu masażu oraz między innymi technikami. Aby poprawnie zastosować te technikę należy umieścić rękę nad docelową tkankę, podczas przesuwania rąk przez krótkie, wolne ruchy, wywrzeć ucisk. Kierunek wykonywanych ruchów powinien być w jak największym stopniu równoległy do włókien międzymięśniowych i kierunku powrotu żylnego. Podczas stosowania tej techniki zwiększa się przepływ krwi( jednocześnie wzrasta ciepłota). Zwiększenie przepływu krwi wpływa także na tempo usuwania odpadów metabolicznych, Głaskanie ma także wpływ na psychikę konia, zmniejsza poziom stresu, uwalniają się endorfiny.
Kolejną techniką jest ugniatanie, która polega na umieszczeniu ręki nad masą mięśni a następnie na ucisku na leżącą poniżej tkankę. Ugniatanie wpływa na przepływ krwi i limfy. Może przyczynić się do uruchamiania procesów zrostu po krwiaku oraz uruchamiania tkanki bliznowatej. Ugniatanie zmniejsza napięcie mięsni występujące po wysiłku.
Następnym elementem masażu może być rolowanie skóry. Aby posłużyć się tą techniką należy chwycić fałd skóry między kciuk a pozostałe palce. Palce powinny uciskać fałd skóry w kierunku kciuka. Celem tej techniki jest przywrócenie normalnej pracy narządów .
Pocieranie jest wykonywane w takich przypadkach jak: zapalenie ścięgien, przy zapaleniu torebek stawowych, przy przerwaniu ścięgna czy więzadła. Pocieranie polega umieszczeniu palca wskazującego( wzmocnionego przez drugi palec jednej ręki)nad uszkodzonym obszarem. Ruchy które wykonujemy są głębokie, małe. Skóra i znajdujące się pod nią tkanki powinny poruszać się jak całość.
Masaż to prawdziwa sztuka, zaklęta w magii dotyku. Aby wykonać prawidłowy masaż, przynoszący oczekiwane rezultaty należy stać anatomię, źródło bólu no i działać.