Narowy u koni zwane również nałogami najczęściej występują u koni które zostały pozbawione ruchu, bądź też nie był on wystarczający. Koń może nabawić się narowu w każdym wieku. Bardzo często zapominamy że konie to zwierzęta stadne które w naturze przemieszczały się w poszukiwaniu pożywienia. Oczywiście dzisiaj koń został udomowiony i nie musi już tego robić, ale potrzeba ruchu ciągle jest dla niego ważna.
Do najpopularniejszych narowów zaliczamy:
- Łykawość- Koń chory na ten narów łyka powietrze opierając się zębami i pyskiem na jakimś przedmiocie. Najczęściej konie łykają na żłobie, poidle, drzwiach od boksu, kracie, ogrodzeniu a nawet ścianie. Narów ten może powodować problemy z układem pokarmowym oraz częste kolki.
- Tkanie – Z perspektywy osoby nie znającej się na koniach lub rozpoczynającej swoją przygodę z jazdą konną tkanie to śmieszne kiwanie na boki. Konie chore na ten narów, przenoszą swój ciężar z jednej nogi na drugą powodując przy tym rytmiczne bujanie. Niestety nie można oduczyć już zwierzęcia tego narowu, można za to je minimalizować wypuszczając konia na wybiegi czy pastwiska na jak najdłużej. Tkanie podobnie jak łykawość również może prowadzić do następstw. Koń kiwając się z nogi na nogę ciągle je obciąża co w późniejszym czasie może spowodować trwałe zniszczenia stawów i ścięgien.
- Obgryzanie- Konie które się nudzą często obgryzają jakieś przedmioty, najczęściej drewniane. Obgryzanie jest wstępem do tkania.
- Grzebanie nogą-
- Heblowanie- Heblowanie to nic innego jak przesuwanie zębami po kratach boksu.Narów ten może spowodować nie tylko brak ruchu ale bardzo dominujący charakter konia. Konie stojące obok siebie nie zawsze muszą się lubić. Często zdarza się że koń dominant odgania swoich sąsiadów poprzez rzucanie się po boksie czy gryzienie krat.
- Chodzenie po boksie- Narów ten nazywany jest często chorobą sierocą lub chorobą cyrkową. Konie z braku ruchu zaczynają szukać go w boksie. Bardzo często ruch po boksie odbywa się wzdłuż drzwi lub w kółko.