Czy wiesz że...

Najcięższy koń na świecie

Czy wiesz ile ważył najcięższy koń na świecie?

Żywienie

21.11.2012,

O witaminach raz jeszcze

  Kategoria: Żywienie

O czym warto wiedzieć kupując witaminy.

W naszym wcześniejszym artykule pisaliśmy o właściwościach poszczególnych witamin, na co działają i co może wywołać ich brak. Obecnie w sklepach i hurtowniach z paszami dla koni dostępnych jest wiele dodatków witaminowych, a ponieważ zima to okres kiedy należy suplementować konia podpowiemy na co zwrócić uwagę podczas zakupów. Witaminy świetnie optymalizują końską dietę, a efekty ich podawania są widoczne już po pierwszym miesiącu. Suplementacja nie tylko świetnie wpływa na witalność konia i jego wygląd ale również zmniejsza ryzyko zachorowania na różne infekcje a także utrzymuje organizm w dobrej formie. Warto również dodać że odpowiednie zaopatrzenie w witaminy wspiera układ immunologiczny.  

 

Na co zwrócić uwagę podczas kupna witamin?

Najczęściej możemy spotkać się z witaminami w formie proszku, płynu bądź granulatu, i to właśnie przy tym wyborze najczęściej rodzi się najwięcej wątpliwości.

*Witaminy w proszku są przez większość koni wydmuchiwane podczas jedzenia , niektóre również przez swój specyficzny zapach są omijane bądź skutecznie upychane w róg żłobu.

*Witaminy w płynie o ile posiadają dozownik są wygodne w codziennym podawaniu, dodatkowo ich zaletą z pewnością jest fakt że wylane bezpośrednio na paszę skutecznie się do niech przyklejają co sprawia że cała zaaplikowana dawka na pewno zostaje w końskim żłobie.

*Witaminy w granulacie to najlepsze rozwiązanie dla koni wybrednych dla których intensywność zapachu w proszku i płynie jest nie do przyjęcia. Dodatkowo wmieszane w paszę są prawie niewidoczne i zazwyczaj niemal od razu zjadane.

 

Jakie witaminy powinny być uwzględnione w takim suplemencie?

Można odpowiedzieć krótko – najlepiej wszystkie czyli : A, C, witaminy z grupy B, E, witamina D oraz K. Najważniejsze minerały to : wapń, fosfor, kwas foliowy, żelazo, biotyna, cynk oraz jod.

 

Rada : Kupując witaminy nie sugerujmy się ceną a dawkowaniem, często okazuje się że droższe witaminy mają mniejsze dawkowanie przez co starczają na dłużej niż te tańsze.

Szukaj w serwisie

Znajdź nas na Facebooku

© 2012 Horse24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.