Boks dla większości koni to miejsce wieloznaczeniowe. Po pierwsze koń w boksie odpoczywa , po drugie je, po trzecie załatwia się a po czwarte oczywiście śpi. Utrzymanie w czystości tego miejsca powinno być oczywiście zawsze sprawą priorytetową, niezależnie od tego czy jako ściółki używa się klasycznej słomy, trocin, torfu czy pociętych gazet. Urządzając koński boks, należy również pamiętać o tym by było w nim wszystko to czego koń potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania w nim.
Każdy boks powinien być wyposażony w żłób, może on być przykręcony na stałe bądź przewieszany na drzwiach bądź innym uchwycie. W stajniach w których jest sporo koni coraz bardziej stają się popularne żłoby obracane, umożliwiające zadawanie pasz na korytarzu bez wchodzenia do boksu. Montując żłób warto pamiętać że powinien on być bezpieczny dla konia, czyli mówiąc krótko kanty i brzegi muszą być gładkie i zaokrąglone. Rozmiar żłobu oraz wysokość na której będzie wisiał powinien być dostosowany do konia, jeżeli więc wiemy że w danym boksie będą stały konie małe należy oczywiście mieć to na uwadze. W sklepach dostępne są różne rodzaje żłobów, półokrągłe, narożne, kwadratowe, prostokątne i okrągłe, warto przed zakupem sprawdzić jakiej jest pojemności i dla jakich koni przeznaczony. Miejsce montażu powinno być przemyślane, jeżeli jest to żłób kwadratowy bądź prostokątny warto zawiesić go nie daleko wejścia do boksu tak by nie chodzić z paszą po całym boksie denerwując przy tym konia. Jeżeli wybraliśmy żłób narożny powinien on wisieć w rogu który nie styka się z rogiem sąsiadującego boksu w którym wisi już żłób, wiele koni nie toleruje innych podczas posiłku dlatego może dochodzić do niepotrzebnych spięć.
Poidło automatyczne to kolejny element wyposażenia boksu. Kiedyś konie poiło się ręcznie z wiadra, dziś dzięki automatycznym poidłom czynność ta jest pomijana w codziennym żywieniu koni. Kupując poidło warto poczytać opinie na jego temat. Montując je w boksie warto pamiętać aby rury były schowane w ścianie bądź jeżeli to już nie możliwe zawór odcinający dopływ wody znajdował się w bezpiecznym miejscu tak by koń go przypadkiem nie urwał, bądź w momencie awarii poidła można było bezpiecznie zamknąć wodę. Najczęściej poidło powinno umiejscawiać się w przeciwnym rogu bądź na przeciwnej ścianie do żłobu.
Chociaż nie każda stajnia je montuje warto aby koń ją w boksie miał, mowa oczywiście o lizawce. Ta ciężka kwadratowa lub prostokątna bryła nie tylko jest źródłem potrzebnych witamin i minerałów ale również często sprawdza się jako miejsce rozładowania nudy w boksie.
Jeżeli chcemy aby siano się nie marnowało, warto zaopatrzyć boks konia w siatkę, torbę bądź metalowy paśnik. Montując je w boksie warto pamiętać aby raczej znajdowały się na wysokości pyska końskiego lub niecno niżej ( w przypadku paśnika),ale nigdy wysoko w górze gdyż cały pył lecący z siana będzie leciał wprost to dróg oddechowym konia.
W boksie koni długo w nim przebywających lub tkających nie powinno zabraknąć tzw. „zabawek” może to być specjalna zawieszana piłka bądź likit czyli ruchoma lizawka dla konia.