Czy wiesz że...

Jazda konna

09.11.2012,

Lonżowanie konia cz. I

  Kategoria: Jazda konna
źródło: lovehorseracing.net

Pierwszy artykuł z serii o zasadach prawidłowego lonżowania konia.

Z perspektywy osoby patrzącej z boku, lonżowanie wydaje się być czynnością niezbyt skomplikowaną żeby nie powiedzieć łatwą. Niestety jednak to właśnie błędy popełnione podczas lonżowania często przekładają się na problemy w siodle. Lonżowanie w dużej mierze to proces szkolenia i gimnastyki konia, zapewnienie  ruchu do zazwyczaj dodatkowa zaleta.  

 

Każdy jeździec powinien na pewnym etapie swojego szkolenia, opanować sztukę prawidłowego lonżowania. Wiele osób uważa że to nic trudnego ale niestety nie ma nic bardziej mylnego. Nieprawidłowa lonża podobnie jak niewłaściwa jazda może bardziej koniowi zaszkodzić, niż pomóc w jego szkoleniu.

W tym artykule zajmiemy się elementami które są niezbędne do przeprowadzenia prawidłowego lonżowania.

 

Miejsce do lonżowania :

Średnica koła po której będzie poruszał się koń nie powinna być mniejsza niż 12m. Zmniejszenie tej wielkości może być zastosowane tylko w przypadku bardziej zaawansowanego szkolenia i tylko w określonych przypadkach. Młode konie najlepiej lonżować w specjalnym lonżowniku który pozwoli się im bardziej skoncentrować na pracy i lonżującym. W przypadku koni które chodzą już na lonży prawidłowo, miejsce lonżowania będzie już kwestią indywidualnych upodobań.

 

Podłoże:

Miejsce po którym chodzi koń  powinno być przyczepne ale nie głębokie. Najlepiej sprawdzi się więc sam piasek, lub piasek z dodatkiem trocin. Należy również pamiętać aby ścieżka która będzie udeptywana przez konia była codziennie lub w zależności od potrzeby wyrównywana i odpowiednio zwilżana (jeżeli jest sucho) Głębokie podłoże powoduje często przeciążenia ścięgien i więzadeł, a twarde i udeptane może być śliskie szczególnie dla koni podkutych.

 

Lonżujący :

Każda osoba która podejmuje się lonżowania powinna mieć bezpieczne i przyczepne do podłoża obuwie, oraz rękawiczki które zminimalizują uraz w przypadku kiedy koń będzie się szarpał.

 

Lonża :

Najlepiej wybierać lonże o długości 7-8m, wykonane z mocnych materiałów ale nie wyślizgujących się z ręki. Najlepsze do pracy z koniem są lonże bez obrotowego łącznika który często powoduje skręcanie lonży.

 

Bat :

Lonżowanie bez bata jest tym samym co szkolenie młodego konia bez palcata. Bat jest niczym innym jak przedłużeniem naszej dłoni która wskazuje koniowi kierunek, tempo oraz rodzaj ruchu. Najlepiej wybierać baty co najmniej 2m, lekkie i stabilną rączką.

 

W kolejnym artykule napiszemy o tym w co powinien być wyposażony koń podczas lonżowania, w jaki sposób przypinać prawidłowo lonże oraz jakie mamy rodzaje wodzy pomocniczych i do czego służą.

Szukaj w serwisie

Znajdź nas na Facebooku

© 2012 Horse24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.