Czy wiesz że...

Najdłuższy ogon na świecie

Jaki jest najdłuższy koński ogon na świecie?

Jazda konna

14.11.2012,

Lonżowanie konia cz. II

  Kategoria: Jazda konna
kawecan

Wyposażenie konia podczas lonżowania.

W poprzednim artykule pisaliśmy o czym warto pamiętać przed lonżowaniem w tym zajmiemy się wyposażeniem konia .

 

Ogłowie:

Konia lonżuje się zazwyczaj na ogłowiu wędzidłowym które ma za zadanie rozluźnić go w okolicy ślinianek usznych i ganaszy poprzez pobudzenie czynności żucia i ślinienia. Wodze najlepiej odpiąć bądź przepiąć na szyi konia na krzyż lub zapiąć pod pasek podgardla.

 

Siodło:

Jeżeli lonżujemy konia z siodłem warto pamiętać aby strzemiona były podciągnięte do góry bądź odpięte tak by nie dekoncentrowały konia podczas pracy na lonży.

 

Pas do lonżowania :

Zakłada się go bezpośrednio na grzbiet konia (na czaprak). Wykonany jest że skóry lub materiału, po obu stronach posiada duże pierścienie które pozwalają na różnorodne wypięcie konia podczas lonżowania. Świetnie nadają się również do przypinania wodzy pomocniczych.

 

Kawecan :

Specjalny kantar wykonany najczęściej ze skóry który zakłada się na ogłowie. Kawecan działa poprzez wszyte jarzmo które umiejscowione jest na nosie konia. Na pasku nosowym znajduje się kilka pierścieni do których można przypiąć lonżę. Kawecan umożliwia równomiernie oparcie się konia na wędzidle, ponieważ lonża nie oddziaływane bezpośrednio na jego pysk.

 

Ochraniacze :

Praca na lonży podobnie jak praca pod siodłem bywa często nie przewidywalna, warto więc zakładać koniowi na nogi ochraniacze bądź owijki które będą chronić jego nogi przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Szukaj w serwisie

Znajdź nas na Facebooku

© 2012 Horse24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.