Czy wiesz że...

Najdroższa sprzedana klacz hodowli polskiej

jaka jest najdroższa klacz polskej hodowli, sprzedana za granice?

Jazda konna

12.06.2013,

Szkółka jeździecka - jak wybrać właściwą?

  Kategoria: Jazda konna
Szkołka jeździecka - jaką...

Kilka przydatnych rad i wskazówek jak wybrać dobrze szkółkę jeździecką.

„Koń to przeżytek” – mawiał Kargul do Pawlaka, w jednej z kultowych części komedii Sylwestra Chęcińskiego, pt. „Nie ma mocnych”. Czy rzeczywiście jest to już jedynie relikt przeszłości? Z punktu widzenia ekonomicznego i gospodarczego zapewne tak, ale z perspektywy korzyści dla zdrowia, możliwości obcowania z szeroko rozumianą naturą i sposobu na aktywny wypoczynek już niekoniecznie. Okazuje się, że turystyka konna jest coraz popularniejszą formą spędzania wolnego czasu, którą propagują i uprawiają miliony osób na całym świecie. Prawdziwe oblężenie przeżywają również szkółki jeździeckie w Polsce. Lecz jak wybrać tą jedną odpowiednią, aby spełniła ona wszystkie nasze potrzeby i wymogi oraz zapewniła sto procent satysfakcji?

 

Skoro podjęliśmy już decyzję, że chcemy dołączyć do elitarnego klubu osób uprawiających jeździectwo, następnym krokiem, jaki musimy wykonać, jest wybór właściwego ośrodka do nauki jazdy. Odpowiednia szkoła jeździecka to przede wszystkim odpowiedni ludzie nią zarządzający. To oni prowadzą ośrodek, dbając o wszelkie aspekty organizacyjne i porządkowe w jego zakresie. Zwróćmy więc uwagę, jak osoby tam pracujące  odnoszą się do innych, a także na ich aparycję, ton głosu i komunikatywność. W końcu to oni będą nam przekazywać tajniki jazdy konnej. Uśmiechnięty i przyjaźnie nastawiony instruktor to już dobry początek.

 

Decydując się na obejrzenie określonego ośrodka, należy w pierwszym rzędzie skierować swe kroki w kierunku stajni. Baczną uwagę trzeba zwrócić na stan sanitarny pomieszczeń. Boksy nie mogą być zapuszczone, zagrzybione od wilgoci i zanieczyszczone końskimi odchodami. Klepisko powinno być zawsze oczyszczone i wyłożone świeżą słomą. Każdy boks winien posiadać odpowiednio przystosowane zasobniki na czystą wodę oraz karmę. Warto do nich zajrzeć i sprawdzić, czym karmione są konie. Światełko ostrzegawcze powinno nam się zapalić, gdy zauważymy w zasobnikach suchy, spleśniały chleb, ogólny brud i zgniliznę na ściankach lub zanieczyszczoną wodę. Jest to sygnał, że osoby „opiekujące się” końmi są nieodpowiedzialne i najnormalniej w świecie o nie nie dbają.

 

W takim przypadku trzeba przyjrzeć się szczególnie uważnie samym zwierzętom – ich fizjonomii i ogólnej kondycji zdrowotnej. Szkoła jazdy konnej to oczywiście nie szkółka niedzielna i koń, jak i człowiek, może ulec drobnej kontuzji. Jednak jeśli zauważymy, że zwierzęta lub chociaż jedno z nich jest poranione (i nie są to jedynie drobne otarcia skóry), a obrażenia te nie są odpowiednio opatrzone, nasza czujność powinna zostać spotęgowana. Oczywiście żaden hodowca czy stajenny specjalnie nie pokaże nam konia w takim stanie, jednak mimo wszystko powinniśmy mieć oczy szeroko otwarte i mówiąc kolokwialnie „dookoła głowy”.  Wszystkie zwierzęta powinny być czyste, odpowiednio wyszczotkowane i podkute. Po samych koniach widać w jakim są stanie. Zwierzę pełne energii, nie wylęknione ani słaniające się na kopytach, o odpowiedniej postawie, to oznaka właściwego traktowania przez właścicieli.

 

Zdrowy i szczęśliwy koń powinien mieć odpowiednie warunki oraz przestrzeń do życia. Zwróćmy uwagę, czy zwierzęta nie są stłoczone po kilka w jednym boksie. Profesjonalna i dobrze zarządzana stajnia zapewni zwierzętom pojedyncze pomieszczenia z dogodnymi warunkami sanitarnymi.  

 

Oprócz samej stajni i zwierząt bardzo ważną kwestią, jaką powinna legitymować się każda wykwalifikowana szkółka jeździecka, to odpowiednie usytuowanie oraz wielkość terenu, na którym znajduje się ośrodek. Profesjonalna szkoła jazdy konnej musi przede wszystkim posiadać na swym terenie pastwiska, na których konie mogą swobodnie przebywać.  Sprawdźmy, jak wygląda maneż, siodlarnia, przechowalnie paszy. Nie bójmy się rozmawiać z każdym tam przebywającym i zasięgać od nich opinii. Im więcej zobaczymy i zadamy pytań, tym lepszy obraz całości uzyskamy. Nieocenionym źródłem wiedzy są na pewno przyjaciele i znajomi. Tak zwana „poczta pantoflowa” może nam dostarczyć wiadomości, których nie uzyskalibyśmy nigdy odwiedzając dany ośrodek. Zawsze taką wiedzę można skonfrontować później z rzeczywistością. Również Internet może dostarczyć potrzebnych informacji na temat szkoły  jeździeckiej. Lepiej dwa razy sprawdzić, niż doznać niemiłego rozczarowania.

 

Po roku 1989 w Polsce odsetek osób jeżdżących konno wzrósł kilkudziesięciokrotnie. Nic dziwnego, ponieważ nasz kraj, z dziada pradziada, może poszczycić się długą historię, pełną wspaniałych tradycji jeździeckich. Trudno jest podać dokładną liczbę klubów i ośrodków jazdy konnej w Polsce z uwagi na różną ich formę i organizację oraz przede wszystkim brak precyzyjnych danych na ten temat. W samym tylko Polskim Związku Jeździeckim zrzeszonych jest blisko 400 tego typu jednostek, rozsianych po całym terenie naszego kraju. Jednak nie ulega wątpliwości, że jeździectwo przeżywa obecnie swój prawdziwy renesans.

Szukaj w serwisie

Znajdź nas na Facebooku

© 2012 Horse24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.