Czy wiesz że...

Jazda konna

29.10.2013,

Ćwiczenia rozciągające w siodle

  Kategoria: Jazda konna

W jaki sposób wykonać rozgrzewkę na koniu

/

W jaki sposób należy przygotować się do jazdy konnej - czyli wykonujemy ćwiczenia rozgrzewające.

Nie wiele osób pamięta o tym że przed jazdą konną podobnie jak przed gimnastyką, grą w siatkę czy nogę należy się porządnie rozgrzać. Ćwiczenia często nie tylko poprawiają naszą sprawność podczas jazdy ale również zwiększają efektywność pracy niektórych partii ciała. Rozgrzewkę możemy wykonywać na ziemi bądź na siodle siedząc już na koniu.

 

Staw szczytowo obrotowy – potylica

Ciało jeźdźca często rozluźnione jest jedynie wtedy kiedy głowa znajduje się w odpowiedniej pozycji. Spore znaczenie ma staw szczytowo – obrotowy zwany również potylicą. Rozluźnienie tego stawu jest podstawą rozluźnienia wielu innych stawów a co za tym idzie rytmiczne sprężynowanie całego ciała. Najlepiej potylicę odblokowywać poprzez masaż, używając do tego palców serdecznych, środkowych i wskazujących obu dłoni. Masuje się miejsce pomiędzy kością potyliczną a pierwszym kręgiem szyjnym.  Można również wykonać ćwiczenie rozciągające : Opuszek lewego palca środkowego spoczywa na stawie szczytowo-obrotowym a opuszek prawego palca środkowego na lewym placu środkowym. Łokcie skierowane są na boki i równocześnie z naciskiem wykonuje się lekkie skłony głowy do przodu i do tyłu (kąt odchylenia 30 stopni ) W każdym skłonie należy wytrzymać 10 sekund.

Inne ćwiczenia : Kręcenie głową, skłony w przód i tył, skłony w bok.

 

Skłony wokół własnej osi

Ludzie posiadają zdolność wykonywania skrętów wzdłuż własnej osi podłużnej. Ćwiczenie skrętów świetnie rozgrzewa nie tylko ramiona i barki ale również skośne mięśnie brzucha. Jeżeli chcemy poćwiczyć te partie tułowia należy unieść ramię do wysokości barku i podążać dłonią w kierunku przeciwległego ramienia. Po pewnym czasie odczujemy że coraz dalej udaje się nam skręcić tułowiem to znak że ciało zyskało na elastyczności. Ćwiczenie należy wykonywać na obydwie strony. Możemy je wykonywać siedząc na krześle bądź na koniu. Jeżeli będziemy wykonywać je na siodle możemy postawić sobie za cel dotknięcie jakiegoś elementu siodła (np. tylnego łęku) bądź końskiego zadu.  

Inna wersja ćwiczeń : Siedząc w siodle staramy się dotknąć prawą ręką lewej kostki, a lewą ręką prawej kostki.

 

Skłony w przód

Świetny sposób na rozciągnięcie kręgosłupa. Ćwiczenie wykonujemy na ziemi. Stajemy w lekkim rozkroku i wykonujemy skłony do przodu starając się dotknąć rękami ziemi, możemy również wykonać takie skłony na koniu, siedząc w siodle pochylamy się maksymalnie do przodu próbując dotknąć uszu konia.

 

Rozciągnie mięśni ud i łydek

Jeżeli mamy problem z wsiadaniem na konia z ziemi możemy w zaledwie kilka dni zmienić to przy pomocy prostych ćwiczeń. Potrzebować będziemy drabinki bądź jakiegoś stołu/biurka na wysokości ok 110-130cm. Kładziemy nogę prosto na danej wysokości (najlepiej żeby tworzyła z nogą na ziemi kąt 90 stopni) i wykonujemy do niej prostopadle skłony.

 

Szukaj w serwisie

Znajdź nas na Facebooku

© 2012 Horse24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.