Wielkość treningowej ujeżdżalni powinna mieć od 30 do 60 m szerokości i od 60 do 100m długości. Oczywiście mogą być większe, lecz takie wymiary są odpowiednie dla osób początkujących. Jeśli dysponujemy tylko padokiem na zewnątrz to najlepiej jakby był ogrodzony np. żywopłotem lub solidnym wysokim ogrodzeniem.
Co do rozmiarów ujeżdżalni to faktycznie są małe i będą ograniczać możliwość ustawienia szeregów, lecz i tak wiele z nich można ustawić nawet na bardzo małym placu.
Pamiętajmy, aby powierzchnia takiego placu była równa elastyczna, co mam na myśli ani za twarda, ani za śliska. Sprawdź czy nie ma ostrych kamieni, gwoździ. Nie pozwalaj, aby zapasowe uchwyty do drągów leżały na ziemi lub pozostawały puste w stojaku, ponieważ w czasie skoku koń może o nie zahaczyć i się poważnie zranić.
Drągi
Powinny one mieć ok. 10cm średnicy, 3-4 m długości i gładką powierzchnię. Jeżeli ktoś jest pomysłowy to zawsze znajdzie dobry materiał.
Cavalletti (drągi umieszczone 5-25cm ponad ziemią) Koń przechodząc przez nie musi się dość mocno zaangażować(w porównaniu to przekraczania płasko lezącego drąga na ziemi), Jeśli zamierzasz poprawić kondycję fizyczną, sile i koncentracje konia, to warto podnieść drągi nieco wyżej, ale uwaga koń musi być zapoznany z drągami płasko lezącymi na ziemi i musi potrafić je pokonać. Jeśli nie posiadasz klasycznego cavalletti, to można zrobić podkładki pod drąg z grubej deski z wyżłobieniem na1/2 grubości drąga. Jeśli kładziesz drąg za przeszkodą to nigdy nie stosuj cavalletti, tylko kładź drąg płasko na ziemi.
Cavalletti może być ustawione na stałe. Do pracy z kłusie ułóż 4 do 6 podkładów w różnych odległościach w miejscu najdogodniejszym na dojazd z każdego kierunku. Odległości między belkami to standardowo 1, 4 - 1, 5m.