Czy wiesz że...

Jazda konna

24.09.2012,

Jak zacząć jeździć konno - czyli poradnik dla przyszłego jeźdźca.

  Kategoria: Jazda konna
źródło:...

Jak zacząć jeździć konno, ile kosztuje jazda konna i jak wygląda pierwsza lekcja czyli porady dla przyszłych jeźdźców.

Wszystkie znane portale i serwisy końskie udzielają porad wszystkim którzy zaczęli już jeździć konno, nikt jednak nie chce udzielić kilku rad i wskazówek tym którzy ciągle się wahają i którzy może zadają sobie jedno z pytań na które dziś udzielimy tu odpowiedzi.

 

Ile kosztuje jazda konna?

Wiele osób właśnie takie pytanie zadaje sobie na samym początku. Ceny jazdy konnej są bardzo zróżnicowane i różnią się w poszczególnych województwach. Koszt nauki jazdy konnej waha się w granicach 25-60zł. Czasami płaci się za tzw. godzinę lekcyjną czyli 45min, a czasami za godzinę zegarową czyli 60min.  Często szkółki jeździeckie oferują tzw. karnety w których przewidziane są bonusy w postaci tańszej jazdy konnej, jazdy gratisowej lub darmowych lekcji teoretycznych.

 

Jak zacząć jeździć konno?

Wybór ośrodka jeździeckiego czasem może spędzać sen z powiek, jednak najważniejsze to wybrać taki w którym możemy nauczyć się jeździć konno a w późniejszym okresie mieć możliwość dalszego rozwoju. Jeżeli nie mamy nikogo znajomego kto mógłby polecić nam jakąś szkółkę jeździecką, najlepiej skorzystać z Internetu. Poszukując zwróćmy uwagę na : odległość od naszego miejsca zamieszkania, dojazd , czy dojeżdża tam komunikacja miejska, czy ośrodek oferuje naukę jazdy dla początkujących, czy jest zaplecze socjalne wc, przebieralnia. Gdy znajdziemy już interesujący nas ośrodek jeździecki, nie zaszkodzi poszukać opinii na jego temat. Warto dowiedzieć się o poziom nauki, kwalifikacje instruktora, jakie są konie, czy stajnia oferuje kaski ochronne, czy lekcje prowadzone są ciekawie.

 

Kiedy można zacząć jeździć konno?

Jazda konna nie przewiduje żadnych limitów wiekowych, jeździć mogą zarówno dzieci, młodzież jak i osoby starsze. W tym celu polecamy artykuł z działu rekreacja „zalety jazdy konnej” w której pisaliśmy już o wielu korzyściach płynących z uprawiania jeździectwa.

 

Jak przygotować się do jazdy konnej?

Jazda konna nie wymaga specjalnych przygotowań, jeżeli ośrodek jeździecki nie oferuje na początku jazdy tzw. rozgrzewki w formie gimnastyki na koniu, możemy przed samą jazdą trochę się porozciągać. Szczególną uwagę podczas rozgrzewki zwróćmy na szyję, nadgarstki, oraz stopy.

 

Jak ubrać się na pierwszą jazdę?

Jeżeli nie mamy jeszcze specjalnych spodni ani butów do jazdy konnej, wybierzmy wygodne luźne dresy bądź leginsy, oraz wygodne buty na płaskim obcasie.

 

Jak będzie wyglądała pierwsza lekcja?

Najczęściej pierwsze lekcje jazdy odbywają się na tzw. lonży. Podczas gdy jeździec siedzi na koniu, instruktor trzyma go na długiej linie zwanej lonżą i prowadzi lekcję po kole. Pierwsze lekcje będą miały na celu zapoznanie się ze specyfiką ruchów konia, oraz pierwsze próby zatrzymania, ruszania i skręcania konia.

 

Jak często jeździć ?

Najważniejsza w jeździe konnej jest systematyka, jeżeli nie możemy jeździć codziennie postarajmy się chociaż żeby lekcje odbywały się dwa razy w tygodniu.

 

Kiedy nauczę się jeździć konno?

Na to pytanie ciężko jest odpowiedzieć bardzo jednoznacznie, wszystko zależy od naszego stopnia zaangażowania, predyspozycji do jazdy konnej, wykwalifikowania instruktora, umiejętności konia, systematyki jazdy i wielu innych czynników.

Szukaj w serwisie

Znajdź nas na Facebooku

© 2012 Horse24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.