Ogłowie jest główną częścią tzw. końskiego rzędu zakładaną na końską głowę
W budowie ogłowia wyróżniamy następujące elementy :
Wodze (1) – stanowią połączenie jeźdźca z końskim pyskiem. Dopięte do wędzidła w ogłowiu wędzidłowym lub do paska na części nosowej w ogłowiu bezwędzidłowym. Wyróżniamy wodze skórzane, parciane lub gumowe.
Nachrapnik (2)– element znajdujący się w większości ogłowi. Zakładany na część nosową utrzymuje ogłowie w stałym miejscu, i wspomaga pracę wędzidła. Wyróżniamy następujące nachrapniki: angielki, hanowerski, kombinowany, meksykański.
Naczółek(3) – Pasem leżący na czole konia
Podgardle(4) – Pasek zapinany jak sama nazwa wskazuje pod gardłem konia.
Paski policzkowe(5) - Podtrzymujące ogłowie po bokach.
Pasek potyliczny(6) – znajdujący się za uszami konia na tzw. potylicy
Wędzidło(7) – Element wkładany koniowi do pyska. Można podzielić wędzidła ze względu na materiał z którego został wykonany na : metalowe, plastikowe bądź gumowe oraz rodzaj w zależności od stopnia zaawansowania pracy z koniem np. : cienkie, grube, oliwkowe, podwójnie łamane, raz łamane, z wąsami, z łopatką ( rodzaje wędzideł oraz ich zastosowania zostaną opisane w innym artykule)
Wyróżniamy następujące ogłowia :
Wędzidłowe – czyli klasyczne ogłowia różniące się zazwyczaj rodzajem nachrapnika, kolorem oraz ozdobami. Elementem głównym takiego ogłowia jest obecność wędzidła.
Bezwędzidłowe – ogłowia te nie posiadają pasków umożliwiających dopięcie wędzidła. Wodze przypięte są do paska nosowego.
Munsztukowe – Ogłowie bardziej skomplikowane w swojej budowie niż klasyczne wędzidłowe. Dopina się do niego specjalne wędzidło oraz dwie pary wodzy. Ogłowie to przeznaczone jest tylko i wyłącznie dla jeźdźców doświadczonych a jego używanie wymaga delikatnej i stabilnej ręki.