Czy wiesz że...

Rekord skoku przez przeszkodę

Jaki jest największy rekord skoku przez przeszkodę?

Sprzęt jeździecki

05.10.2012,

Pielęgnacja sprzętu jeździeckiego

  Kategoria: Sprzęt jeździecki
źródło: yourhorse.co.uk

Jak czyścić sprzęt jeździecki by wydłużyć jego żywtoność, oto kilka rad.

Sprzęt jeździecki podobnie jak buty czy ubrania należy czyścić, prać, pielęgnować i impregnować, tylko w ten sposób można przedłużyć żywotność siodła, ogłowia, czapraków czy ochraniaczy. W jaki sposób to robić, omówimy w tym artykule.

 

Siodło jest najczęściej używanym elementem rzędu końskiego, i to właśnie dlatego ważne jest by co jakiś czas poddawać go generalnym „porządkom”. Na początek warto oczywiście zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki które pomogą w pielęgnacji i impregnacji. W sklepach jeździeckich możemy kupić m.in. : mydło do skór które świetnie nawilża i natłuszcza, balsamy i smary które nadają skórze elastyczność i odżywiają ją „od środka” przy okazji świetnie nadają się do konserwacji, oleje zapobiegające pękaniu oraz pianki i spraye które świetnie nabłyszczają skórę. Wybór odpowiedniego preparatu uzależniony jest oczywiście od efektu jaki chcemy uzyskać. Siodło które będzie poddawane zabiegom upiększająco-konserwującym powinno wisieć na stojaku tak by bez przekładania go móc je swobodnie czyścić z obydwu stron. Wszystkie elementy które mogą zostać wymontowane tj. puśliska, strzemiona, popręg powinny być odpięte i wyczyszczone osobno. Na początku warto przetrzeć sobie skórę suchą miękką szmatką, usuwając w ten sposób pył, kurz, pot czy inne zabrudzenia. Jeżeli będziemy używać mydła należy postępować z nim zgodnie z zaleceniami na odwrocie, podobnie zresztą należy zrobić w przypadku smaru, balsamu, oleju czy pianki. Po wyczyszczeniu siodła warto pozostawić je na ok 24h w spokoju tak by wszystkie kosmetyki mogły swobodnie wchłonąć. Nigdy nie powinniśmy myć skóry wodą!

 

Ogłowie to kolejna część rzędu końskiego która używana jest najczęściej. W przypadku pielęgnacji i konserwacji ogłowia używać będziemy tych samych preparatów których używaliśmy do siodła. Czyszcząc ogłowie również powinniśmy rozłożyć je na części odpinając każdy pasek i czyszcząc go osobno. Po impregnacji bądź czyszczeniu powinniśmy podobnie jak siodło pozostawić je na ok 24h w spokoju, tak by wszystkie preparaty dobrze się wchłonęły.

 

Ochraniacze mogą być wykonane z różnych materiałów. Jeżeli wykonane są ze skóry należy postępować z nimi podobnie jak z siodłem i ogłowiem, jeżeli wykonane są z neoprenu najlepiej sprawdza się miękka szczoteczka i zwykła woda z dodatkiem płynu do prania, jeżeli są to tzw. skorupy najczęściej wystarczy szczotka i sama woda. Jeżeli do czyszczenia używamy detergentów tj. proszku lub płynu pamiętajmy aby je dobrze spłukać.

 

Czapraki, derki i owijki najlepiej prać w pralce. Jeżeli zależy nam na tym by plamy i zabrudzenia z nich dały się łatwo usunąć warto kupić odplamiacz lepszej firmy. Piorąc postępujemy zgodnie z zaleceniami na metce tj. jeżeli na czapraku mamy napisane że jest wykonany z poliestru i należy go prać w 30 stopniach to właśnie taki program powinniśmy ustawić. Dostosowując się do zaleceń z metki unikniemy farbowania, kurczenia, mechacenia, czy blaknięcia. Jeżeli mamy dużo kolorowych czapraków co jakiś czas warto piorąc je dodać do prania płyny pomagające zachować kolor. Ponieważ pranie wiąże się z używaniem sporej ilości detergentów pamiętajmy o odpowiednim płukaniu.

 

Produkty z owczej wełny najlepiej prać w odpowiednich preparatach do tego przeznaczonych. W sklepach jeździeckich bez problemu możemy kupić płyn do prania futerek który pozwoli zachować im odpowiednią puszystość.

Szukaj w serwisie

Znajdź nas na Facebooku

© 2012 Horse24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.