Czy wiesz że...

Strój jeździecki

03.09.2012,

Wybieramy kask jeździecki

  Kategoria: Strój jeździecki

Jaki kask wybrać, co to jest norma EN1288, jak dobrać odpowiedni rozmiar kasu - czyli co powiiniśmy wiedzieć o kaskach i ochornie głowy.

W jeździe konnej podobnie jak w każdym innym sporcie, zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo człowieka. Każdy kto miał styczność z końmi zdołał się przekonać że ich natura jest różna.  Zdarza się przecież że koń poniesie, stanie dęba, bryknie lub po prostu zrobi nie spodziewany ruch i już możemy znaleźć się na ziemi. Oczywiście nie jest tylko tak że to koń ponosi odpowiedzialność za nasz upadek, w dużej mierze często to my sami popełniamy błędy które skutkują spotkaniem z ziemią. Właśnie dlatego wiedząc o tym wszystkim powinniśmy wybierać sprzęty które nas ochronią przed ewentualnymi następstwami  upadku. Każda szanująca się szkółka jeździecka powinna wpoić w każdego nowo zaczynającego adepta jeździectwa że kask podczas jazdy jest rzeczną obowiązkową. Początkowo kask taki powinien zostać nam wypożyczony w ramach nauki jazdy ale z czasem warto pomyśleć o własnym, odpowiednio dobranym do nas. O czym warto pamiętać kupując kask.

 

Po 1 – Normy bezpieczeństwa

Każdy kask powinien spełniać określone w UE normy bezpieczeństwa EN 1384. Wyróżnia się również :

PAS 015:1994- czyli standard brytyjski, starszy od europejskiego, lecz wprowadzający bardziej rygorystyczne normy dotyczące ochrony głowy. Dopuszczony do używania w sporcie jeździeckim.

PAS 015:1998- brytyjski standard, który znosi różnice między poprzednim standardem a normą europejską. Wprowadza również testy stabilności mocowania kasku.

ASTMF11639-95 – standard amerykański

SNZ 3838 1998 - Australia/Nowa Zelandia

Często również spotkamy się z normą ISO będącą dodatkowym atutem kasku.

  

Po 2 - Rozmiar

Kupując kask powinniśmy zmierzyć obwód głowy w jego najszerszych miejscu. Jeżeli wynik będzie wskazywał przykładowo 54cm zapewne idealny będzie dla nas rozmiar 55 lub 56. Warto więc kupić kask posiadający regulację obwodu głowy.

Po 3 Dopasowanie

Idealnie leżący kask powinien być głęboko i stabilnie ułożony na głowie. W żadnym wypadku nie powinien więc opadać ani na czoło jeźdźca ani zbytnio na tył głowy. Wszystkie paski odpowiadające za utrzymanie kasku na głowie powinny mieć odpowiedniej długość tak by spełniały swoją rolę a jednocześnie nie były za ciasne. Prawidłowe dopasowanie kasku powinno wyeliminować całkowicie ucisk na naszą głowę, jeżeli jednak jest inaczej to znaczny że powinniśmy zakupić większy rozmiar bądź odpowiednio go wyregulować.

Na zakończenie warto dodać że kask powinien chronić nie tylko naszą głowę ale również potylicę i skronie. Warto więc wybierać kaski z 3 punktowym systemem ochronnym oraz odpowiednimi wywietrznikami zapewniającymi odpowiednią wentylację.

Szukaj w serwisie

Znajdź nas na Facebooku

© 2012 Horse24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.