Konie uważa się za najczystsze zwierzęta. Faktycznie są czyste dopóki my sami o nie dbamy. Prawidłowa pielęgnacja konia powinna zaczynać się nie od czyszczenia lecz o zadbania o czystość w boksie. Koń który ma nie świeżą ściółkę a do tego ma jej mało, kładąc się na nią zawsze będzie wyglądał brudno. Jeżeli już zadbamy o czystość w boksie, pamiętajmy że wiele koni lubi się tarzać w błocie.. Jeżeli w stajni której mamy konia nie ma możliwości aby wychodził na wybiegi piaszczyste pomyślmy wtedy jedyne co nam zostanie to wyprać derkę.
Czyszcząc konia musimy pamiętać o miejscach w których najczęściej tworzą się dredy i różnego rodzaju sklejki są to m.in : pachy przednich nóg, miejsce gdzie zapina się popręg, zakamarki między uszami i za uszami, staw skokowy na tylnych nogach. Jeżeli zabrudzenia w tych miejscach przybrały formę dredów lub zbitej trudnej w rozerwaniu sklejki najczęściej może pomóc ciepła woda z odrobiną szarego mydła, lub płynu/szamponu dla koni, lub niestety już tylko nożyczki.
Wszelkiego rodzaju kurz, trudny do usunięcia przez zwykłą szczotkę najłatwiej usunąć odkurzaczem. W internecie można kupić specjalne odkurzacza dla koni ale w rzeczywistości wystarczy zwykły domowy a dla koni które się boją, odkurzacz powinien być dodatkowo wyposażony w regulację mocy (im mniejsza tym odkurzacz ciszej chodzi).
Zakurzoną głowę konia powinno czyścić się wyłącznie szczotkami miękkimi, warto również od czasu do czasu przetrzeć ją wilgotną szmatką, a chrapy wyczyścić suchą czystą chusteczką.
W pielęgnacji ogona powinniśmy stosować wyłącznie szczotki które są przeznaczone do jego pielęgnacji. Wszystkie zgrzebła plastikowe tzn iglaki wyciągają i wyrywają mnóstwo zdrowego włosia. Jeżeli ogon jest trudny w rozczesywaniu warto zainwestować w preparat ułatwiający jego czesanie (ceny zaczynają się od 30zł w górę). Jeżeli nie posiadamy takiego preparatu możemy również ogon umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu dla koni, lub szarego mydła, a następnie powoli rozczesać. Przed myciem ogona należy go wcześniej trochę rozczesać, ponieważ woda może dodatkowo go za kołtunić.
Czyszcząc kopyta zwracajmy uwagę na strzałki, oraz na ich wygląd. Czasami potrzebna jest ingerencja preparatów gdyż strzałki mogą gnić lub wręcz przeciwnie, kopyta mogą być zbyt suche i pękać.