Czy wiesz że...

Czy wiesz ze araby mają odmienną budowę niż reszta koni?

Gdy przeciętny koń ma 18 kręgów piersiowych, koń arabski ma ich tylko 17.

Zdrowie

29.10.2012,

Gdy koń trze ogon

  Kategoria: Zdrowie
źródło: telegraph.co.uk

Jakie mogą przyczyny wycierania ogona i czy trudno się je leczy.

Wielu właścicieli i hodowców koni zmaga się z dość częstą końską przypadłością – wycieraniem ogona. Okazuje się że powodów przez które tak się dzieje może być naprawdę bardzo wiele dlatego leczenie opiera się na prawidłowym sprecyzowaniu przyczyny. Najważniejsze w jej szukaniu  to ustalenie możliwych powodów świądu, oraz określenie : od jakiego czasu problem występuje, czy kiedyś pojawił się w podobnym okresie, czy świąd jest stały czy pojawia się i znika co pewien czas.

 

Po 1 – Zarobaczenie

Pierwsze pytanie które należy sobie zadać to czy koń był ostatnio odrobaczany a jeżeli był to jak dawno i czy jest możliwe ewentualne tak silne zarobaczenie. Owsiki to najczęstsza przyczyna wytartego ogona. Samica owsika po zapłodnieniu wędruje w okolice odbytu konia i tam składa jaja. Jej wędrówka wywołuje odczuwalny świąd który koń chce zminimalizować wycieraniem o ściany bądź inne miejsca w boksie. Jeżeli to jest przyczyną wytartego ogona problem powinien ustąpić zaraz po odrobaczeniu odpowiednim środkiem.

 

Po 2 – Wszoły

Wszoły to wyjątkowo dokuczliwe pasożyty które żywią się obumarłymi komórkami skóry I sierścią zwierzęcia na którym pasożytują (mogą również ssać jego krew) Osobniki dorosłe podobnie jak ich jaja widoczne są gołym okiem na powierzchni pokrywy włosowej. Jaja przytwierdzają się do włosów natomiast same osobniki pełzają po powierzchni skóry przyczyniając się silnego podrażnienia w tym m.in. świądu. Długa sierść i gęste włosy są idealnym siedliskiem dla wszoła dlatego często bytuje w nasadzie ogona.  Leczenie nie jest trudne, najczęściej wystarcza zastosowanie środka owadobójczego przepisanego przez lek. Weterynarii oraz dbanie o higienę skóry konia.

 

Po 3 – Świerzb naskórny - psoroptoza

Wywołuje miejscowe przewlekłe schorzenie skóry nasady ogona i grzywy, skąd rozprzestrzenia się na szyję, przyśrodkową powierzchnię ud i podbrzusza. Psoroptes żyją na skórze, składają jaja na pograniczu skóry zdrowej i chorobowo zmienionej, z jaj wykluwają się larwy, które osiągają dojrzałość po 10 dniach. Świerzbowce odżywiają się chłonką i płynem tkankowym, przekłuwając skórę. Objawy kliniczne są podobne do świerzbu drążącego. Leczenie polega na zastosowaniu odpowiedniego preparatu przepisanego przez lek. Weterynarii.

 

Po 4 – Uczelnie pokarmowe

Składniki zawarte w paszy bądź prze białkowanie może być tak także przyczyną świądu. W tym wypadku należy problem skonsultować z lekarzem, przeanalizować dawki pokarmowe oraz skład podawanych pasz.

 

Po 5 – Owady

Jeżeli wycieranie ogona nastąpiło w okresie wiosenno – letnim prawdopodobną przyczyną wycierania ogona mogą być ukąszenia owadów bądź uczelnie na nie.

 

Po 6 – Higiena

Sucha pora, kurz, pył i piasek często przyczyniają się do zabrudzeń nasady ogona. Może to również stać się bezpośrednią przyczyną świądu, wówczas należy porządnie wymyć koński ogon a następnie natrzeć jego nasadę oliwką bądź tłustą maścią która będzie spowalniała proces przesuszania skóry.

Szukaj w serwisie

Znajdź nas na Facebooku

© 2012 Horse24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.