Jęczmień zastąpiony został przez owies ok 700lat temu, obecnie używany jest nadal jako główny rodzaj paszy treściwej w krajach Bliskiego Wschodu. Aktualnie coraz więcej krajów Europejskich decyduje się na powrót do tego zboża. Jęczmień ma wysoką wartość energetyczną, zawiera w swoim składzie białko ogólne (ok. 10,3%), włókno ( 4,3%) popiół surowy ( 2,5%), tłuszcz (66,8%) oraz wodę. Właściwości oraz skład mogą różnić się w zależności od odmiany jęczmienia i tak np. w ziarnach jęczmienia dwurzędowego jest mniej białka niż w jęczmieniu cztero i sześciorzędowym. Podobnie jak inne zboża zawiera małe ilości witamin i składników mineralnych dlatego powinien być uzupełniany dodatkami witaminowymi.
Przejście z owsa na jęczmień powinno odbywać się stopniowo i trwać ok 7-10 dni. Najlepiej zacząć mieszając ze sobą dwa zboża, w stosunku 1 do 2 , stopniowo zwiększając udział jęczmienia a zmniejszając owsa. Przy skarmianiu jęczmieniem należy również pamiętać ze jego łuska jest twardsza niż w owsie dlatego powinna być ześrutowania. Prawidłowo ześrutowany jęczmień ma postać „grysiku”, należy wystrzegać się śrutowania na „mąkę”
Jęczmień w odróżnieniu od owsa „nie idzie w głowę” tzn. że jest od niego mniej energetyczny ale bardziej tuczący. Polecany jest więc szczególnie koniom starszym, rekonwalescentom oraz tym które muszą przybrać na wadze. Zalecane maksymalne dawkowanie to ok 3-4kg konie lekkie i 4-5kg konie ciężkie.