Czy wiesz że...

Jazda konna

26.09.2012,

Hipoterapia - czyli leczenie końskim grzbietem

  Kategoria: Jazda konna
źródło: health.uml.edu

Hipoterapia to sposób leczenia nie tylko ciała ale również duszy, zalet płynących z usprawniania końskim grzbietem jest bardzo wiele.

W ciągu kilku ostatnich lat odnotowuje się spore zainteresowanie niekonwencjonalną metodą rehabilitacji zwaną hipoterapią. Metoda ta zyskała sporą grupę zwolenników z uwagi na bardzo szerokie spektrum leczenia osób niepełnosprawnych i upośledzonych jak również osób zdrowych z różnymi dolegliwościami. Najczęściej hipoterapię stosuje się w usprawnianiu pacjentów z:

 

  • mózgowym porażeniem dziecięcym,
  • stwardnieniem rozsianym,
  • wadami postawy,
  • upośledzeniem umysłowym,
  • uszkodzeniami analizatorów (wzrok, słuch),
  • zaburzeniami emocjonalnymi
  • z innymi dolegliwościami zdrowotnymi m.in. problemami kręgosłupa

Jazda konna sama w sobie uznawana jest przez wiele osób za sport trudny i niebezpieczny z uwagi na fakt że nie zawsze można przewidzieć zachowanie konia. Hipoterapia jednak podlega pewnym rygorystycznym zasadom w których zarówno koń jak i osoba prowadząca muszą mieć wymagane predyspozycje i uprawnienia. Osoba prowadząca zajęcia musi posiadać odpowiednie dokumenty potwierdzające jej kwalifikacje. Podobnie jak w wielu zawodach tak również i w tym od prowadzącego zajęcia powinno oczekiwać się zrozumienia specyfiki pracy, empatii oraz zaangażowania. Wiele osób decydujących się na zdobycie uprawnień do prowadzenia hipoterapii nie zdaje sobie sprawy z trudności jakie niesie ze sobą praca z osobami niepełnosprawnymi. Dobry hipnoterapeuta powinien więc nie tylko z zaangażowaniem wykonywać swój zawód ale również mieć świadomość zadania jakie na nim spoczywa.

Bezpieczna hipoterapia

Wiele osób z uwagi na wspomnianą już specyfikę jazdy konnej oraz sytuacji których nie da się przewidzieć zastanawia się czy hipoterapia to dobry pomysł dla osób niepełnosprawnych. Podobnie jak w wielu innych terapiach i sposobach rehabilitacji najważniejsza jest umiejętność organizacji pracy oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Oto kilka zasad bezpiecznej hipoterapii:

 

  • Każdy pacjent powinien obowiązkowo jeździć w toczku/ kasku ochronnym.
  • Osoba prowadząca hipoterapię powinna prowadzić zajęcia z osobami które jest w stanie asekurować (np. zdjąć z konia lub podsadzić )
  • Koń do zajęć powinien być odpowiednio wyszkolony i sprawdzony.
  • Miejsce prowadzenia hipoterapii powinno być miejscem bezpiecznym. Warto tu zwrócić uwagę na to czy : jest to miejsce spokojne, z odpowiednim podłożem (piasek lub specjalne gumowe maty itp.) czy jest to miejsce ogrodzone, nie leżą w pobliżu niebezpieczne przedmioty lub sprzęty.
  • Zajęcia nie powinny być prowadzone w trudnych warunkach atmosferycznych jeżeli istnieje ryzyko że koń może spłoszyć się silnego wiatru, uderzającego o dach deszczu lub grzmotów.
  • Konia podczas zajęć powinna prowadzić zawsze osoba posiadająca kwalifikacje.
  • Prowadzący powinien objęty być ubezpieczenie OC a pacjent NNW.
  • Osoba prowadząca hipoterapię powinna dostosować rodzaj zajęć do stopnia niepełnosprawności bądź upośledzenia swojego pacjenta.
  • Zajęcia powinny odbywać się na sprawdzonym sprzęcie jeździeckim.
  • Podczas całych zajęć instruktor powinien kontrolować samopoczucie pacjenta i w razie jakichkolwiek zastrzeżeń powinien przerwać terapię.

Jakie możliwości daje hipoterapia?

Końskie ruchy potrafią odzwierciedlić ruch podobny do tego jaki wykonuje człowiek podczas spokojnego marszu. Pacjent siedzący na koniu ma więc wrażenie że sam się porusza co w przypadku osób niepotrafiących samodzielnie chodzić jest bardzo odkrywczym doznaniem. Ruch konia zmniejsza również napięcie mięśni, zaburzenia symetrii mięśniowej tułowia, koryguję postawę ciała a także zapobiega przykurczom i ograniczeniom ruchomości w stawach. Obcowanie z koniem idealnie pobudza zmysły pacjenta, mobilizuje do życia, uczy oraz relaksuje.  Warto również dodać że rytmiczne ruchy konia wzmagają wydzielanie się hormonów adrenaliny stymulującej układ wegetatywny. Dzięki temu następuje wyraźny wzrost koncentracji i dobrego samopoczucia. Bezpośredni kontakt pacjenta z koniem poprawia krążenie, oddychanie, pracę jelit a nawet układ odpornościowy. Ciepłe i miłe w dotyku futro konia dodatkowo daje mu poczucie bezpieczeństwa oraz wewnętrznej więzi.

Szukaj w serwisie

Znajdź nas na Facebooku

© 2012 Horse24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.