Czy wiesz że...

Sprzęt jeździecki

05.09.2012,

Dopasowujemy siodlo do konia

  Kategoria: Sprzęt jeździecki
Rozstawy łęku...

Jakie powinno być prawidłowo dopasowane siodło, jakie mogą być skutki złego dopasowania czyli co o siodle powiiniśmy wiedzieć.

 

 

Żyjemy ciągle w czasach w których istnieje przeświadczenie że rozmiar siedziska jest wytyczną przy zakupie siodła. Wiele sklepów jeździeckich ciągle nie edukuje w tej kwestii a przecież siodło podobnie jak buty musi pasować. Nie wiele osób zdaje sobie sprawę z dyskomfortu jaki funduje się koniowi i zmianach jakie mogą wystąpić po złym dopasowaniu siodła. Jeżeli siodło powoduje u konia obtarcia i odparzenia jest to pierwszy dzwonek do tego by to zmienić. Idealnie dobrane siodło do grzbietu konia nawet po wielkogodzinnej pracy nie pozostawia żadnych widocznych śladów na kłębie konia – może prócz śladów odbitego czapraka od potu. Należy również pamiętać że konie podobnie jak ludzie ciągle się zmieniają dlatego zakup siodła nie może być zakupem jednorazowym na wiele lat do momentu w którym uznamy że się zniszczyło i musimy kupić nowe. Prawidłowo dobrane siodło nie powinno :

  • Przeszkadzać koniowi podczas ruchu.
  • Zjeżdżać na boki lub w przód i tył.
  • Uciskać na kłąb.
  • Obcierać lub odparzać.

Jeżeli zadbamy o to aby siodło było prawidłowo dopasowane możemy nie tylko poprawić swój dosiad, ale również prawidłowo oddziaływać na konia.  

Oto cztery zasad prawidłowego dopasowania siodła :

  • Rozstaw łęku

Wiele osób z pewnością w tym miejscu zada sobie pytanie co to jest rozstaw łęku. Pisząc w sposób najprostszy jest to obrys kłębu konia. Ponieważ jak wspomniane było to już wcześniej każdy koń podobnie jak człowiek jest inny, inna więc będzie jego budowa. Niektóre konie mają kłąb wąski, inne szeroki a jeszcze inne  wystający. Dobranie siodła pod względem prawidłowego rozstawu łęku, zapewnia ochronę przykłębia które jest poddawane największym uciskom i obciążeniom podczas jazdy. Prawidłowość rozstawu łęku możemy sprawdzić w bardzo prosty sposób, jeżeli jest on odpowiedni pomiędzy przedni łęk siodła a kłąb konia powinny się nam zmieścić 1,5 do 3 palce.

  • Równowaga

Równowaga siodła na grzbiecie konia będzie miała istotny wpływ na motorykę ruchu konia oraz równowagę jeźdźca. Siodło leżące w idealnej równowadze będzie równomiernie rozkładać ciężar siedzącego na grzbiecie jeźdźca a co za tym idzie poprawi jakość pracy. Jeżeli równowaga siodła nie jest zachowana a siodło leci za bardzo w przód lub za bardzo w tył ciężar jeźdźca będzie skumulowany na jednej części powodując bolesność.

  • Przyleganie

Prawidłowo dobrane siodło powinno całkowicie przylegać całą powierzchnią paneli do grzbietu konia w każdej fazie ruchu. Często możemy spotkać się z sytuacją w której podczas ruchu, czy skoku siodło na moment odrywa się od grzbietu konia. Niestety podobnie jak w przypadku złej równowagi siodła tak też w przypadku złego przylegania, będzie skutkować to na pracę z koniem wybijając go z rytmu z jednoczesnym sprawianiem mu bólu.

  • Siodłanie

Prawidłowe siodłanie związane jest z odpowiednią wysokością założenia siodła. Jeżeli siodło będzie układane za bardzo z przodu będzie ograniczać ruch konia blokując łopatki, jeżeli do tyłu będzie wybijać go z równowagi przez złe rozłożenie ciężaru jeźdźca.

 

Istnieje wiele firm które produkują siodła specjalnie dopasowane do standardów pewnych ras, uwzględniając przy tym ich wysokość, długość kłody i szerokość kłębu. Należy jednak pamiętać że w żaden sposób nie da się ujednolicić koni jednej rasy gdyż zawsze na ich budowę wpływ będzie mieć żywienie, częstotliwość wykonywanej pracy, rozwój fizyczny w okresie źrebięcym i wiele innych czynników. Warto więc czasem się wysilić i zafundować koniowi odrobinę komfortu, a przy okazji i my sami możemy na tym skorzystać .

Szukaj w serwisie

Znajdź nas na Facebooku

© 2012 Horse24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.